13 lipca, 2017

Medycyna w Chinach bądź kurs językowy? Pomysł na gap year!

Lekarski w Chinach?

Wybór uczelni wyższej stanowi jedną z najważniejszych decyzji wżyciu każdego człowieka. Od tego wyboru zależeć będzie kształt jego przyszłej kariery. Zacznijmy od tego, iż studia za granicą to nie tylko doskonała okazja do nabycia zawodowych kwalifikacji, ale również możliwość poznania obcej kultury oraz nauki lokalnego języka. Słuchając opowieści ludzi, którzy studiowali za granicą wielokrotnie można usłyszeć, iż to doświadczenie na zawsze odmieniło ich życie. Oto 9 powodów, dlaczego to właśnie Chiny są najlepszym wyborem dala osób pragnących studiować medycynę za granicą.

  1. Pierwszym, najważniejszym powodem, dla, którego warto rozważyć studia medyczne w Chinach, jest ufundowany przez rząd Chiński program stypendialny dla studentów z zagranicy, w tym miedzy innymi z Europy. Stypendium w pełni pokrywa wszystkie koszty związane ze studiami przez cały okres ich trwania. (W przypadku studiów medycznych przez okres 6 lat). W pełni pokryte zostaje czesne za studia, koszty zakwaterowania w akademiku, wymienne na pieniężny ekwiwalent, oraz koszty życia w postaci kieszonkowego wynoszącego około 2500 juanów (ok. 1375 zł) miesięcznie.

 

  1. Drugi powód to możliwość odbycia studiów w języku angielskim. Chińskie uczelnie wyższe mają wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług edukacyjnych w języku obcym. W 2016 roku do Chin przybyło ponad 10 tys. studentów z zagranicy by studiować medycynę właśnie w języku angielskim( większość z nich to studenci z Indii, wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Co więcej Chińskie uniwersytety medyczne bardzo często zatrudniają, bądź zapraszają wykładowców z zagranicy, głównie z krajów anglosaskich takich jak Kanada, Stany zjednoczone, czy Wielka Brytania. Oznacza to, iż studenci nie tylko mogą poznać i porównać zarówno wschodnie jak i zachodnie podejście do medycyny, ale również poszerzyć swoje umiejętności językowe.

 

  1. Ukończenie studiów medycznych w Chinach zapewnia powszechnie uznawane na świecie kwalifikacje, oraz co ważniejsze możliwość przystąpienia do szeregu egzaminów kwalifikacyjnych w poszczególnych krajach. Do najważniejszych z nich należą amerykański USMLE, brytyjski PLAB, oraz polski LEK. Po ukończeniu studiów studenci otrzymają dyplom w języku angielskim potwierdzającym nabycie kwalifikacji MBBS ( wg. Systemu anglosaskiego Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery)

 

 

  1. Bardzo wysoki poziom edukacji i praktyk oferowany przez Chińskie uczelnie. Większość z nich znajduje się wśród 500 najlepszych uniwersytetów na świcie, a sam program MBBS został opracowany przed laty przy współpracy z uczelniami brytyjskimi oraz amerykańskimi. Co więcej, wszystkie uniwersytety, które otrzymały pozwolenie na przyjmowanie studentów z zagranicy znajdują się pod bezpośrednim nadzorem ministerstwa edukacji. Ma to wpływ, na jakość szpitali, w których studenci odbywają praktyki i zajęcia praktyczne. Szpitale muszą posiadać kategorię A, co oznacza, iż w dyspozycji studentów pozostaje najnowszy, najbardziej zaawansowany, spełniający zachodnie standardy sprzęt medyczny. Jak powszechnie wiadomo Chiny to najludniejszy kraj świata, w związku z tym liczba pacjentów pozostających w dyspozycji studentów jest znacznie większa niż w krajach zachodnich. Starzejące się społeczeństwo chińskie dodatkowo stymuluje rozwoju chińskiego rynku medycznego, którego wartość wkrótce stanie się największa na świcie.

 

  1. Znacznie niższe niż w Europie progi przyjęcia na studia. W porównaniu do Polski lub innych krajów europejskich, w Chinach znacznie łatwiej jest zostać przyjętym na jeden z czołowych uniwersytetów medycznych. Wybierając Chiny można uniknąć zażartej walki o każde miejsce na uczelni medycznej. Jest to świetna alternatywa dla osób, które nie chcą lub nie czują się na siłach by wyżyłować wynik na polskiej maturze.

 

  1. Bezpieczeństwo. Chiny to jedno z najbezpieczniejszych miejsc dla obcokrajowców w całej Azji. Wszystko dzięki usposobieniu mieszkańców oraz świetnemu skoordynowania działania służb bezpieczeństwa, które pilnują porządku we wszystkich miejscach, gdzie potencjalnie mogłoby się wydarzyć coś niepożądanego. Co więcej, rząd chiński bezlitośnie zwalcza wszelkiego rodzaju przestępstwa związane z przemocą wobec innych. Rząd chiński otacza zagranicznych studentów specjalną opieką gwarantując im pobyt na terenie kampusu o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa.

 

  1. Język obcy. Rozpoczęcie studiów w Chinach to doskonała okazja by w ich trakcie nauczyć się najpopularniejszego języka na świcie. Osobom rozpoczynającym studia medyczne w Chinach uczelnia zapewnia dostęp do bezpłatnego kursu języka chińskiego przez cały okres ich trwania. 6 lat to, aż nad to by przyswoić najtrudniejszego języka świata bez nadmiernego przeciążania się związanego z jego nauka.

 

  1. Życie studenckie, obok nauki, można określić mianem obfitego w rozrywki. Chińskie miasta oferują ogromne kluby, których zarówno wielkość, jaki i ogólny poziom znacznie przewyższają polskie standardy. Pierwsze wrażenie jest piorunujące, W klubie bawi się kilkaset osób, dookoła wyświetlane są animacje, zmienne zależnie od rytmu muzyki, a dancefloor – dzięki specjalnym amortyzatorom – drga w rym tańczących na nim osób. Bardzo często, studenci z określonego środowiska (wynika to z napływu kultury zachodniej) np. kursu językowego wybierają sobie jeden ulubiony bar i spotykają się tam konsekwentnie w każdy weekend, Stamtąd około północy część z nich jedzie do jednego z dziesiątek klubów dyskotekowych. W wolnym czasie można odwiedzić jedno z kilkudziesięciu centrów handlowych lub zagrać w symulacje apokalipsy zombie z udziałem prawdziwych ludzi za nie

 

  1. Na koniec należy wspomnieć, że Chiny to jedno z najstarszych państw na świcie, posiadające ponad 3 – tysiącletnią ciągłość historyczną począwszy od roku 2000 p. n. e., w połączeniu z ogromem terytorium wchodzącego w skład państwa środka, stwarza ogromne możliwości turystyczne.Chiny posiadają doskonałą siec komunikacji, każde większe miasto posiada swoje własne lotnisko, co więcej Chiny posiadają dobrze rozwiniętą sieć kolej szybkobieżnych łączących zarówno mniejsze jak i większe miasta. Wszystko to pozwala na przeżycie najlepszej przygody w życiu, a przy tym zwiedzenia wielu niesamowitych miejsc takich jak park Zhangjiajie, przypominający z kadry filmu Jamesa Camerona pt. Avatar. Co więcej, rządowi chińskiemu zależy, by studenci w jak największym stopniu poznali chińska kulturę, dlatego kilka razy w semestrze fundowane są przez uczelnie bezpłatne wycieki do najważniejszych zabytków w obrębie prowincji.

 

Na koniec, krótko o samy projekcie. W odpowiedzi na stale rosnące zainteresowanie studiami w Chińskiej Republice Ludowej oraz  celu rozwoju współpracy polsko –chińskiej powołane zostało do życia przedsiębiorstwo Asianship ( www.studiawchinach.pl). Misją przedsiębiorstwa jest stworzenie pomostu edukacyjnego  łączącego Polskę z Państwem Środka. Naszym celem jest roztoczenie kompleksowej opieki nad studentami z Polski. Począwszy od etapu aplikacji na studia, poprzez dopełnienie formalności wizowych, organizacją zakwaterowania na opiece polskojęzycznego rezydenta skończywszy. Nasze usługi zostały opracowane w oparciu o własne doświadczenie nabyte podczas odbywania studiów w Chinach.

8 0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.