Biologia: Informator maturalny CKE z biologii 2015 - Symbioza roślin bobowatych (motylkowatych) z bakteriami z rodzaju Rhizobium.

Symbioza roślin bobowatych (motylkowatych) z bakteriami z rodzaju Rhizobium.

Informator maturalny CKE z biologii 2015

Wróć do listy

Do rodziny bobowatych (motylkowatych, Fabaceae) należą rośliny o dużej zawartości białka, takie jak groch, fasola, bób, soja, łubin czy lucerna. Cechę tę zawdzięczają symbiozie z bakteriami z rodzaju Rhizobium, bytującymi w ich brodawkach korzeniowych. Niektóre z tych roślin, np. łubin, wykorzystywane są w rolnictwie jako tzw „zielony nawóz” – wysiewany po zbiorze plonu i przyorywany, kiedy wyrośnie.

a) Wyjaśnij zależność między zdolnością roślin bobowatych do produkcji dużych ilości białka, a ich symbiozą z bakteriami z rodzaju Rhizobium.

b) Wyjaśnij, dlaczego właśnie rośliny bobowate stosuje się w rolnictwie jako „zielony nawóz”.

Wskazówki:

Rośliny wymienione w tekście żyją w symbiozie z bakteriami Rhizobium, efektem tej współpraca, która zapewnia przekształcone związki azotowe, zastanów się jakie.

Gdy pola pod uprawę zostaną obsiane roślinami z rodziny motylkowatych, które bogate w związki azotowe  (dzięki wcześniej wspomnianej współpracy) rozłożą się w glebie (po zaoraniu)  wzbogacą ją.