Biologia: Arkusz maturalny z biologii rozszerzonej maj 2016 nowa formuła - Działanie dehydrogenazy alkoholowej. Mechanizm zatrucia metanolem.

Działanie dehydrogenazy alkoholowej. Mechanizm zatrucia metanolem.

Arkusz maturalny z biologii rozszerzonej maj 2016 nowa formuła

Wróć do listy

Zatrucie metanolem jest dla organizmu człowieka bardzo groźne, ponieważ produkty jego utleniania (aldehyd mrówkowy i kwas mrówkowy) są silnie toksyczne. Utlenianie metanolu katalizuje dehydrogenaza alkoholowa. Enzym ten katalizuje również proces utleniania etanolu, ale produktem tej reakcji jest aldehyd octowy, który jest znacznie mniej toksyczny dla organizmu człowieka. Pierwsza pomoc osobom, u których podejrzewa się zatrucie metanolem, polega na jak najszybszym podaniu około 100 ml alkoholu etylowego.

1. Zaznacz rodzaj hamowania aktywności (inhibicji) dehydrogenazy alkoholowej, który występuje po podaniu etanolu osobom zatrutym metanolem. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do mechanizmu tego procesu.

 

A. inhibicja kompetycyjna B. inhibicja niekompetycyjna

 

2. Wyjaśnij, w jaki sposób wprowadzenie etanolu do organizmu osoby, która wypiła metanol, zmniejsza groźne skutki działania metanolu.

Wskazówka:

W przypadku inhibicji niekompetecyjnej inhibitor nie rywalizuje z substratem o centrum aktywne. Natomiast inhibicja kompetecyjna ma bardzo dużą pułapkę dla maturzystów. Rywalizacja inhibitora i substratu o centrum aktywne występuje, ale należy mieć świadomość, że inhibitor zmniejsza efektywność katalizy substratu, ALE GO NIE ZATRZYMUJE.