15 kwietnia, 2019

Wielka Powtórka Maturalna z biologii

Wielka Powtórka Maturalna z biologii

Wstęp, czyli matura w 3 godziny

W tym roku miałem przyjemność poprowadzić wykłady z biologii w ramach Wielkiej Powtórki Maturalnej. Cały tydzień w trasie, zacząłem od Rzeszowa, a potem kolejno: Lublin, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Od wielu lat pracuję z maturzystami stąd ambitnym jest w ramach 3.5 godzinnego wykładu zamknąć sensowny materiał, a co najważniejsze zainspirować do nauki przez ostatni miesiąc.

Czy warto w taki sposób uczyć się do matury?

Na pewno tak! Jednak kluczowe jest nasze podejście, jeśli przez ostatnie lata liceum biologia nie była nam po drodze to kontakt z nią na mocno skondensowanym wykładzie może być traumatyczny, a w mojej ocenie w niektórych przypadkach nawet przerazić.Ideą tego projektu jest powtórzenie ważniejszych zagadnień, uświadomienie sobie niedociągnięć i koniecznie naprawienie popełnianych wcześniej błędów w naszych przygotowaniach, ale bądźmy szczerzy, w 3 godziny możemy powtórzyć bardzo selektywnie materiał. Na swoich wykładach większy nacisk kładłem na sposób formułowania wypowiedzi i częste błędy. Celem było uświadomienie jak wymagającym egzaminem jest matura z biologii.

W jaki sposób uczyć się do matury z biologii przez ostatni miesiąc?

Na wykładach proponowałem systematyczne przerobienie podstawy programowej krok po kroku robiąc bardzo skompresowane notatki oraz jednoczesne przerabianie arkuszy maturalnych.

Stworzenie notatek z podstawy programowej pozwoli nam poczuć się pewniej, dzięki temu nie będziemy zaskoczeni na arkuszu, że nie znamy zagadnień które musieliśmy znać (wiem… każdy od razu myśli o zadaniach z info wstępnym, tutaj należ

y przygotować się na czytanie ze zrozumieniem i efektywne wnioskowanie).

Arkusze maturalne. Które arkusze robić oraz w jaki sposób? Zacznij od najwcześniejszych roczników nowej podstawy programowej: sugeruję 2013 i 2014 grudzień (to pierwsze arkusze wydane przez CKE w idei zmian z 2015 roku). Potem oczywiście arkusze majowe i czerwcowe aż do zeszłorocznych (nie pomijaj starej formuły egzaminu -> każdy rocznik zawiera 4 arkusze, które koniecznie należy zrobić. JEDEN ARKUSZ KAŻDEGO DNIA, następnie sprawdzaj je i stawiaj sobie punkty w oparciu o schemat.

Podsumowanie

Ideą Wielkiej Powtórki Maturalnej w mojej opinii jest uratowanie tych uczniów, którzy bez solidnego wzięcia się do roboty w ostatnim miesiącu nie byliby zadowoleni ze swojego wyniku. Jeśli przez 3.5 h wykładu poczułeś/aś motywację do działania to DZIAŁAJ, a wynik arkusza który otrzymasz w wakacje powinien wywołać uśmiech na Twojej twarzy!

A co jeśli się nie uda? 

Od roku 2019 prowadzę kursy przygotowujące z chemii i biologii aż w 3 miastach, Gdańsku, Elbągu i Olsztynie. W mojej grupie sukces będzie łatwiejszy, skontaktuj się po szczegół!

dwmedkontakt@gmail.com lub dawidwyrozebski@gmail.com 793 790 445

Dawid Wyrozębski

8 0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.